V tomto článku Vám prinášame horúce tipy na webdesing-trendy roku 2015, ktoré buď už hitmy sú, alebo majú veľký potenciál sa nimi stať. Bližšie si popíšeme pojmy ako „responsive design“, “material design“ a ďaľej si povieme aj to aké fonty a obrázky sú dnes veľmi atraktívne. V nadväznosti na obsah minulého článku, v úvode spomeniem responzívny návrh webu alebo webovej aplikácie ktorý je dnes nevyhnutný.

Možno má niekto adekvátny dôvod na to, prečo nechce vytvárať responzívne riešenie. Pravda je však taká že aj vzhľadom na počet mobilných zariadení z menšími displaymi je responzívny web v podstate nutnosť. Pre jednoduchá ozrejmenie, toho čo responzívny web vlastne je, citujeme náš článok o tom prečo je „Na prvom mieste je kvalita webového projektu“. „Responzívny design je pojem ktorý sa spája s vývojom a grafickým návrhom webu. Takto navrhnutý web prispôsobuje rozloženie svojich prvkov podľa aktuálneho rozlíšenia obrazovky. Inými slovami, navrhneme viacero layoutov webovej stránky. Napríklad pre 4.5“ mobil, 10“ tablet alebo 27“ monitor počítača. Túto techniku nájdete v angličtine pod pojmom „responsive design“.“

Responzívny dizajn

 

1.) Oveľa väčšie veľkosti fontov

V dnešnej dobe máme k dispozícii veľa nádherných fontov, niktoré z nich sú spoplatnené, iné zdarma (napríklad Google fonty). Aj toto umožňuje vývojárom vytvárať atraktívnejšie riešenia za rozumnú cenu. Navyše je tu možnosť využitia veľkej paley typ písma. Aktuálne je veľmi populárne používanie veľmi veľkých fontov, či už v nadpisoch podstránok. Taktiež pri rôznych mottách a citátoch, ktoré považujeme za dôležité.

"Get RockStar programmers!"

 

2.) Veľké a prekrásne obrázky

Aktuálnym hitom sú nepochybné veľké fotografie na pozadí. Profesionálna fotka vo vysokom rozlíšení vie urobiť zázraky. Je to až prekvapivé, ako dokážne krásna fotka urobiť z technicky jednoduchej stránky umelecké dielo, pútavé pre oči.

 

3.) Scrollovanie namiesto klikania

Scrollovanie je prevažne doména mobilných webov, kde pomocou gesta „slide“ smerom hore alebo dole prechádzame veľmi pohodlne obsah webovej stránky. Takýto spôsob prehliadania webu je na mobilnom zariadení pre užívateľa oveľa pohodlnejší, ako ten kde preklikáva odkazy. Je to oveľa intuitívnejšie a navyše je takto zabezpečá oveľa väčšia interakcia medzi užívateľom a webom.

 

4.) Material design na vzostupe?

Čo to je vlastne „material design“? Jedná sa o pojem s ktorý prišiel Google a na zlomku rokov 2014 a 2015. Google takto udal nový smer grafického návrhu mobilných Android aplikácií. Slovíčko „material“ je tu myslené ako metafora. Metafora na design, ktorý je prepracovaný, ale zároveň na pohľad veľmi jednoducho vyzerajúci.
(Viac na oficiálnej stránke pre Material design.)

 

5.) Interaktívne rozprávanie príbehu

Keď spojíme všetky prechádzajúce body dohromady získame moderný pútavý design. Pokiaľ predávate produkt alebo služby, je nutné aby ste svojím potencionálnym zákazníkom odovzdali stručnú správu o tom prečo by mali mať záujem práve o Váš produkt, no hlavne o tom čo im prinesie. V kombínacii svelého HTML5 a CSS3 designu s javascript-animáciami dokážeme povedať veľmi veľa a sme schopný odovzdať budúcim zákazníkom krátky a pútavý príbeh.

 

Na záver článku sa hodí fráza „Je lepšie raz vidieť ak sto krát počuť“. Veľmi inšpiratívnymi webovými projektmi sú napríklad www.apple.com alebo www.teslamotors.com.