Fakulta informatiky a informačných technológií na Slovenskej Technickej Univerzite, zorganizovala dňa 27.5.2015 konferenciu pre vývojárov mobilných aplikácií MobCon. Príjemne ma prekvapilo, že pozvaní spíkri boli skutočne špička v tomto biznise a namiesto takých klasických motivačných kecov typu „keď chcete niečo dosiahnuť, musíme na sebe makať“, tak miesto toho tu zazneli konkrétne rady pre vývojárov a začínajúcich podnikateľov.

 

FIIT STU - MobCon 2015

 

Spomenul by som troch z prednášajúcich, ktorí ma zaujali najviac:

Šimon Šicko je spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Pixel Federation, ktorá vyvíja hry pre mobilné telefóny a počet ich hráčov je okolo 30 000 000. Celkom dosť ☺ U mňa jednonačne headliner konferencie. Na tomto človeku ma zaujalo hlavne to, ako sa nebojí povedať čo si myslí ale zároveň pristupuje k úspechu svojej firmy s veľkým rešpekom. Mimochodom dnes má jeho firma približne 8 rokov od založenia, no viac ako 100 zamestnancov. Na otázku, ako rozbehnút takýto kolos, odpovedal – „Nato neexistuje recept, my sme prvé tri roky žrali suché rožky a boli sme 3 mesiace od toho že to zabalíme. Potom sa to zlomio a začalo sa nám dariť.“ Taktiež zdôraznil to, že ku svojím zákazníkom sa snažia pristupovať tak ako keď začítali, teda inidivduálne a s nadšením. Svoj úspech stavia práve na zodpovednom a priateľskom prístupe k ich zákazníkom (hráčom hier) a taktiež na tom, že svoju prácu sa nestažia outsorcovať, ale všetko čo ide si robia sami. Držím palce!

Michal Štencl je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Sygic. Okrem predstavenia noviniek z ich dielne spomenul napríklad webovú aplikáciu App Annie, ktorá slúži najmä na overenie trhu, pokiaľ máte nejaký nápad. Vraj pokiaľ aplikácia nemá podľa App Annie trh, neoplatí sa do nej investovať. Inými slovami pokiaľ niečo už niekto pred Vami nevymyslel a neuchytilo sa to, je veľmi malá prevdapodobnosť že to má potenciál na úspech. Upozornil aj na možnosti prenosu nápadu (technológií) z Ameriky na Česko-Slovenský trh. (podobne ako to niekedy urobil Seznam.cz)

Lubo Smid je spoluzakladateľom spoločnosti STRV. Obdivuhodné je najmä to, že sa dokázali z malej firmičky pre tvorbu webstránok v Prahe vypracovať na firmu ktorá má 3 pobočky v USA a vyvíja mobilné aplikácie pre tie najvýznamnejšie americké startupy. Vývojové centrum majú však stále v Prahe. Zdôraznil najmä to, že keby sa do USA nepresťahovali a nezačali tam žiť, hoci v skromný podmienkach, nikdy by nezískali americkú klientelu pre vývoj mobilných aplikácií.